Początki branży zegarmistrzowskiej na tych terenach dzisiejszych Czech i Słowacji sięgają XIX wieku. Prym wiodło tu dwóch niemieckich producentów Schlenker & Kienzle z Chomutova i Gustav Becker z Broumova. Ten drugi został w 1930 roku wykupiony przez Junghansa a produkcję kontynuowano aż do klęski Niemiec w 1945 roku, kiedy to nastąpiła ich nacjonalizacja.


Jednocześnie rozpoczęto zakrojoną na szeroką skalę akcję odbudowy zrujnowanego podczas wojny zaplecza produkcyjnego, w tym również zakładów Junghansa. 31 maja 1946 w mieście Šternberk otwarto, przekształcony z dawnej fabryki tytoniu, zakład produkcji budzików. Stał się on filią założonego w Libercu państwowego przedsiębiorstwa CHRONOTECHNA. W 1949 roku otwarto nowe zakłady Chronotechny w Nowym Mieście nad Metują. To tam powstał pierwszy kaliber, nr 50, będący modyfikacją francuskiego mechanizmu LIP R25. Na jego bazie narodził się SPARTAK- pierwszy naręczny zegarek wyprodukowany w Czechosłowacji, którego seryjną produkcję rozpoczęto w 1957 roku.


Marka Prim Manufacture 1949

Rozwój mechanizmu nr 50 przyniósł marce PRIM możliwość zaprojektowania zegarka dla czechosłowackiego ministerstwa obrony. Mimo iż wysyłane były zapytania o ich produkcję do zagranicznych producentów (m.in. Blacpain), rodzimy projekt był najbardziej korzystny cenowo. Tym oto sposobem powstał model PRIM Orlik, który został wyprodukowany w 600 egzemplarzach.

Kiedy w Polsce kończyła się produkcja zegarków w Błoniu zakłady w Nowym Mieście przekształcono w niezależną spółkę państwową ELTON, pod której marką, mimo wielu przekształceń i prywatyzacji, pozostaje do dziś.


Zakłady Elton prywatyzowane był dwukrotnie, najpierw w 1993 roku przez Prim s.v.o. a następnie w 1997 roku na skutek wykupienia części spółki przez ITec Group. Kontrolę nad produkcją przejął ELTON hodinářská, który do 2006 roku montował stare projekty z posiadanych zapasów magazynowych a od 2009 roku, dzięki dotacjom europejskim, rozpoczął produkcję własnych zegarków.


Zegarki PRIM Manufacture to sztuka zegarmistrzowska najwyższej próby, wspaniałe i dopracowane modele cieszą oko znawców, znajdując uznanie nie tylko w naszej części Europy. Niesamowity styl rodem z minionej epoki doprawiony nowoczesnym designem spotyka się w tych wyjątkowych zegarkach, które są znakomitą przeciwwagą dla zdominowanego przez japońskich i szwajcarskich producentów rynku zegarmistrzowskiego.


Pod kątem sztuki zegarmistrzowskiej ELTON hodinářská to bardzo znaczący gracz, który oferuje zegarki produkowane manufakturowo- wedle zapewnień producenta 90% komponentów wytwarzają sami. Na wyróżnienie zasługuje również fakt produkcji mechanizmów „in-house: oraz korzystanie ze szwajcarskich mechanizmów w zegarkach z komplikacją chronografu. Stawia to producenta wysoko w hierarchii producentów zegarków co znajduje również odzwierciedlenie w polityce cenowej ELTONU.