Marka Balticus narodziła się z autentycznej pasji i miłości do zegarków. Jest to charakterystyczna mikromarka, w której projektowanie odbywa się na gruncie polskim, wykorzystując jednocześnie najwyższej jakości materiały" – tak własną markę oraz tworzone przez nią zegarki prezentuje Bartek Knop.

Ten młody przedsiębiorca z Gdańska postawił sobie za cel stworzenie marki, która nie tylko dorówna najwyższym standardom jakościowym, lecz także zdobędzie rozpoznawalność na rynku zegarkowym.

To zadanie okazało się wyjątkowo ambitne, zwłaszcza w branży, która jest silnie skodyfikowana, a wielu liderów rynku budowało swoją pozycję przez dziesiątki, a nawet setki lat.

Wkraczając na to konkurencyjne terytorium, nowa marka zegarkowa musiała podjąć się ogromnego wysiłku. Z perspektywy lat można jednak stwierdzić, że zadanie to zostało z powodzeniem zrealizowane.

Marka Balticus

POCZĄTKI MARKI BALTICUS

Początki marki Balticus związane są ściśle z podróżami Bartosza Knopa i jego pragnieniem eksploracji świata oraz jego tajemnic. W trakcie jednej z wypraw, przyszły założyciel marki, zafascynowany produktami niewielkiej islandzkiej manufaktury zegarkowej JS Watch, postanowił podjąć się wyzwania, które kiełkowało w jego umyśle od dłuższego czasu.

Pomysł na stworzenie marki Balticus narodził się po powrocie do Polski. Założyciel marki przez wiele lat mieszkał i pracował w Danii i na Islandii, zajmując się branżą przetwórstwa ryb. Po powrocie do kraju, mimo prób pozostania w dotychczasowej branży, zdecydował się na niezależne przedsięwzięcie w postaci polskiej marki zegarkowej.

W roku 2014, po pierwszej wizycie na targach zegarkowych w Hongkongu, Knop rozpoczął poszukiwania dostawców i kooperantów. Kilka miesięcy później powstał prototyp pierwszego modelu, Grey Seal – solidny zegarek typu Kompresor, oferowany w atrakcyjnej cenie. Następnie pojawił się pierwszy zegarek dedykowany grupie na Facebooku "Kolekcjonerzy Zegarków". Pracująć nad projektami, powstał Gwiezdny Pył, a na jego bazie stworzony został model dla grupy "Czasoholicy", który został wydany w limitowanej serii 30 sztuk i sprzedał się w 50 minut.

Bartek Knop podkreśla, że zdecydował się na założenie marki, inwestując praktycznie wszystkie pieniądze, które zarobił przez prawie 12 lat pracy w Skandynawii. Była to ogromna ryzykowna decyzja, biorąc pod uwagę wysokie koszty utrzymania i rozwijania biznesu. Niemniej jednak, mimo tego wyzwania, nieustannie rozszerza ofertę zegarków, wprowadzając zarówno modele limitowane, jak i te stałe w kolekcji. Obecnie w asortymencie znajduje się około 50 różnych modeli, z subtelnością w detalach, które często mają kluczowe znaczenie dla sukcesu danego zegarka na rynku.

KTO PROJEKTUJE ZEGARKI BALTICUS?

Knop współpracuje z młodym i utalentowanym projektantem, Mateuszem Przystałem, rozwijając koncepcje i projektując nowe modele. Każdy zegarek Balticus przechodzi intensywny proces projektowania, prototypowania, testowania, a także oczekiwania na dostawę komponentów, trwający nawet do 12 miesięcy.

Działalność marki nie byłaby możliwa bez zaangażowania Piotra Ogrodowicza, zegarmistrza z Gdyni, który składa niektóre modele w salonie "Ogrodowicz i Syn". To on sprawdza każdy prototyp pod kątem wykonania, dając cenne wskazówki dotyczące usprawnień i poprawek.

POLSKA MARKA EKSKLUZYWNYCH ZEGARKÓW

Balticus jawi się jako jedyna niezależna polska marka, która może pochwalić się wyjątkowo szeroką dystrybucją. Współpracuje z różnymi salonami w Polsce, a także z kilkoma dystrybutorami i salonami poza granicami kraju. Marka bez wątpienia zdobywa rozpoznawalność na krajowym rynku, a współpraca z PGNiG Superligą piłki ręcznej przynosi konkretne efekty. Oferowane modele wyróżniają się doskonałym wykonaniem, posiadają sprawdzone mechanizmy, a ich wzornictwo nie ustępuje w żaden sposób globalnym markom zegarkowym.

LIMITOWANE SERIE ZEGARKÓW

Od samego początku swojego istnienia Balticus konsekwentnie stawiał na wydawanie limitowanych serii swoich zegarków, dostępnych w atrakcyjnych cenach. Początki tej historii zegarmistrzowskiej sięgają modelu GreySeal, znanej również jako Szara Foka. To właśnie on, będący klasycznym reprezentantem diverów i nawiązującym do stylistyki vintage, zainicjował rozwój marki. Jego minimalistyczny, czytelny cyferblat z motywem fali przyciągnął uwagę, a wysoka jakość wykonania przysporzyła mu grono wiernych nabywców.

Jednak prawdziwym przełomem okazał się kolejny model, który zyskał uznanie na rynku. Mowa o Stardust, zegarku o unikatowej tarczy wykonanej z kamienia, ozdobionej efektem „brokatowego” wykończenia, które nadaje mu charakterystyczny blask. Ten model szybko zdobył uznanie nie tylko w Polsce, lecz także w Europie, sprawiając, że zegarki z logo Balticus stały się rozpoznawalne wśród znawców branży i pasjonatów. Obecnie jest to flagowy produkt producenta, reprezentujący niesamowite rzemiosło i dbałość o detale, widoczne w każdym elemencie.

Choć Stardust zyskał ogromną popularność, firma nadal wprowadza na rynek nowe modele, zachowując unikalny charakter marki. Przykłady to kolejne wersje kolekcji Grey Seal, w tym modele z pięknym, gradientowym wzorem tarczy, oraz klasyczne zegarki z kolekcji Faza Księżyca, wyróżniające się użyciem ekskluzywnych materiałów do produkcji tarczy, takich jak awenturyn czy meteoryt. Balticus bez wątpienia oferuje zegarki, które są doskonałym wyborem dla tych, którzy pragną wyróżnić się z tłumu, łącząc unikalny styl z doskonałą jakością.

W ofercie znajdują się zarówno zegarki damskie, jak i męskie.

" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>