Pomysł na markę Balticus zrodził się po powrocie z Islandii, przez wiele lat mieszkałem i pracowałem w Danii oraz na Islandii, nie jest to tajemnicą, że pracowałem w branży przetwórstwa ryb. Ostatnie lata na Islandii byłem współudziałowcem oraz CEO Polsko-Islandzkiej spółki. Po powrocie do kraju chwile szukałem swojego miejsca na rynku, chciałem na spokojnie zostać w dotychczasowej branży, jednak chyba branża nie chciała mnie :) Lata spędzone poza krajem, doświadczenie w pracy z firmami z całego świata popchnęło mnie do rzucenia się na głęboką wodę i założenie niezależnej marki, polskiej marki zegarkowej.


We wrześniu 2014 roku byłem pierwszy raz na targach związanych z branżą zegarkową w Hong Kongu, poszukiwałem poddostawców i kooperantów, kilka miesięcy później powstał prototyp pierwszego modelu Grey Seal, porządny zegarek użytkowy typu Kompresor w bradzo przystępnej cenie. Następnie powstał pierwszy zegarek dedykowany grupie na Facebooku "Kolekcjonerzy Zegarków". Cały czas pracując nad wzornictwem, powstał Gwiezdny Pył, a na jego podstawie zegarek dla grupy "Czasoholicy" model, który został zaoferowany tylko w 30 sztukach, a został sprzedany w ciągu 50 minut! Pracuję blisko z młodym, ale bardzo utalentowanym projektantem Mateuszem Przystał, który rozwinął koncepcję Gwiezdnego Pyłu i powstał model dla Mustang Klub Polska. Praca nad każdym projektem to nawet 12 miesięcy projektowania, prototypowania, testowania oraz oczekiwania na dostawę komponentów. Całość nie miałaby racji bytu bez pomocy Piotra Ogrodowicza, zegarmistrza z Gdyni, który niektóre modele składa w salonie "Ogrodowicz i Syn", ale przede wszystkim to on wstępnie sprawdza każdy prototyp pod kątem wykonania każdego elementu, podpowiada co usprawnić i co poprawić - jeśli tylko jest to możliwe.

Balticus
Marka Balticus


Jak to zwykle mówię: Albo poważnie, albo wcale, zainwestowałem pieniądze, które prawie 12 lat zarobiłem w Skandynawii ogromne ryzyko, ale biznes ten pochłania ogromne kwoty, koszty utrzymania oraz rozwijania są bardzo duże. Rozwijam cały czas ofertę, wychodzę szerzej z różnymi modelami tak limitowanymi jak i takimi, które pozostają w regularnej gamie. W chwili obecnej w ofercie jest około 15 modeli, przy czym niektóre z nich różnią się tylko detalami, jednak zwykle te detale mają znaczenie i decydują o tym czy zegarek się sprzeda w salonie czy też nie.

Polska marka ekskluzywnych zegarków

Balticus chyba jako jedyna niezależna polska marka posiada tak szeroką dystrybucję, współpracujemy z 18 salonami w Polsce oraz kilku dystrybutorów i salonów poza krajem. Z pewnością marka staje się rozpoznawalna w naszym kraju, współpraca z PGNiG Superligą piłki ręcznej przynosi rezultaty, modele oferowane są bardzo dobrze wykonane, posiadają sprawdzone mechanizmy, a wzornictwem nie odstają w żaden sposób od globalnych brandów.

Fala

Projekty Fala oraz Grey Seal w kopercie z brązu i ze stali, to modele, które są bardzo dopracowane oraz po raz pierwszy zostały opakowane w piękne lakierowane drewniane pudła. Fala z brązu jest limitowa do 200 sztuk, pełen dekiel został ozdobiony tłoczoną Falą, wersja ze stali to tylko 100 sztuk a dekiel jest przeszklony, jednak detalem najbardziej przyciągającym uwagę jest Fala na tarczy wzorowana Wielką Falą w Kanagawie, tarcza jest malowana farbą luminescencyjną, co daję piorunujące wrażenia. Modelem który jest znacznie spokojniejszy, bardziej eleganckim to Grey Seal, w kopercie z brązu limitowany do tylko 100 sztuk, dekiel również jest pełen i ma tłoczoną Fokę, a w kopercie ze stali trafił do regularnej oferty bez limitowania - przy czym i tak trzeba pamiętać, że ilości oferowane każdego roku są raczej bardzo skromne i oscylują około 200-300 sztuk z danego modelu.

Balticus