Błonie to marka kultywująca polską tradycję zegarmistrzowską, stanowiąca ożywiony symbol narodowy. Wszystkie projekty zegarków są dziełem młodych, zdolnych artystów z Polski.
Sam logotyp marki przeszedł rekonstrukcję pod ręką polskiego kaligrafa, Adama Romualda Kłodeckiego. Intencją jest nie tylko przywrócenie marki Błonie do życia, ale przede wszystkim wkomponowanie w nią jak największej ilości polskiego ducha.
MARKA BŁONIE
Mało kto dziś wie, że nieco ponad 60 lat temu powstawały w Polsce zegarki pracujące na rodzimych mechanizmach Made in Poland. Ich historia pokazuje upór i nieustępliwość polskich inżynierów, którzy w czasach głębokiej komuny, na przekór przeciwnościom, opracowali pierwszy, i jak dotychczas jedyny mechanizm polskiej konstrukcji.
Pierwsze zegarki sygnowane marką Błonie ujrzały światło dzienne w 1959 roku. Początkowo powstawały na bazie radzieckiej licencji i części pochodzących z ZSRR. Z czasem udało się, dzięki produkcji własnych podzespołów takich jak koperty, koronki, tarcze i wskazówki tchnąć w produkty marki Błonie polskiego ducha.
Ambicja polskich inżynierów, a zwłaszcza Kazimierza Żelazkiewicza nie pozwalała jednak poprzestać na wytwarzaniu części. Marzeniem było wyprodukowanie własnego mechanizmu, co udało się już w 1961 roku. Powstała wówczas seria 1000 egzemplarzy, mogących poszczycić się całkowicie polską konstrukcją. Sukces rodzimej produkcji nie przeszedł bez echa. O pierwszym polskim zegarku wspominała ówczesna prasa a wzmiankę o nim można znaleźć nawet w Polskiej Kronice Filmowej.
FILOZOFIA MARKI
Radość polskich inżynierów nie trwała niestety długo. Na wniosek ZSRR zaprzestano dalszej produkcji polskich zegarków w zakładach Błonie. Jedynymi modelami, które mogły być tam wytwarzane były te, oparte na radzieckiej konstrukcji. Ogrom pracy oraz inwestycje poczynione na poczet późniejszych projektów poszły niestety na marne a marce Błonie brutalnie podcięto skrzydła.
Produkcja zegarków w zakładach Błonie trwała do 1968 roku. Ostatnia partia 1700 sztuk trafiła w 1969 roku do oficerów polskiego lotnictwa. W ciągu 10 lat wyprodukowano 1,2 mln zegarków. W tamtych czasach były to doskonałe produkty, mogące z powodzeniem rywalizować z tymi produkcji radzieckiej. Upływ czasu oraz rewolucja kwarcowa spowodowały, że pamięć o naszej rodzimej marce uległa zatarciu.
Aktualnie zegarki Błonie cieszą się coraz większą popularnością i uznaniem. Niebagatelna historia marki oraz wzornictwo nawiązujące do czasów powojennych powoduje, że coraz większa rzesza fanów zegarkowego rzemiosła przygląda się z zainteresowaniem rozwojowi tego polskiego producenta. Niesamowity kunszt i dbałość o każdy szczegół podziwiać możemy w kolekcjach Błonie Klasyczne, Błonie Limitowane oraz Błonie Rzemieślnicze. Każda rodzina zegarków kierowana jest do innego odbiorcy, dzięki czemu mamy pewność że każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej przystępna cenowo kolekcja klasyczna, z japońskimi mechanizmami kwarcowymi, kolekcja limitowana, na którą składają się automatyczne zegarki w ściśle limitowanych edycjach oraz zegarki rzemieślnicze - duma i chluba marki, w których każdy model to małe dzieło sztuki.
JAKOŚĆ NA PIERWSZYM MIEJSCU
Wszystkie zegarki Błonie przechodzą kompleksową trzyetapową kontrolę. Ponadto, każdy zegarek jest poddawany indywidualnej inspekcji w Polsce. Każda jednostka jest precyzyjnie sprawdzana przez polskiego zegarmistrza, który dba o regulację precyzji chodu zegarków, gwarantując ich doskonałą jakość. Propozycja marki Błonie jest również skierowana do starszego pokolenia. Zegarki tej marki stanowią doskonały prezent dla ojców i dziadków, którzy zachowali w swojej pamięci pierwsze modele kultowych zegarków.