Whale Shark Limited Edition

24. Luty 2021

Misja Oris polegająca na wprowadzaniu Zmian na Lepsze (Change for the Better) zwraca się do delikatnego ekosystemu Ziemi i za pomocą zegarka, podkreśla zagrożenie dla największych ryb w oceanie, wspaniałych rekinów wielorybich.

Whale Shark Limited Edition

Z powrotem w głębiny

 

Misja Oris, by przynieść Zmianę na Lepsze, była zrodzona z przekonania, że trzeba działać szybko, aby przywrócić i ochronić delikatny ekosystem świata.

Większość życia, jakie doświadczamy, toczy się na lądzie. Z tego powodu znacznie więcej czasu zajęło nam odkrywanie i zrozumienie świata oceanów, ale z każdym mijającym rokiem obraz staje się wyraźniejszy. Teraz wiemy, że oceany pokrywają trzy czwarte powierzchni Ziemi, zawierają 97% wody na Ziemi i stanowią 99 procent objętości przestrzeni życiowej na planecie. Dowody pokazują nam również, że oceany absorbują około 30 procent dwutlenku węgla który produkujemy, kompensując wpływ na globalne ocieplenie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad trzy miliardy ludzi jest zależnych od oceanów jako źródła przeżycia. Niesamowite 3 biliony dolarów, czyli 5 procent światowego PKB generowane jest przez wody morskie i przybrzeżne branże. Oceany są źródłem życia. Mimo to nadal nadużywamy ich dóbr. Poziomy zanieczyszczeń są krytyczne (szczególnie tworzywa sztuczne – jak szacuje ONZ co minutę na świecie sprzedawanych jest milion plastikowych butelek). Temperatury oceanu są rekordowo wysokie i prowadzą do wydarzeń takich jak bielenie koralowców, co podkreślono w poprzednich wersjach Oris. Niepokojące jest to, że zgodnie z Portal Smithsonian Ocean, istnieje aż 2270 gatunków obecnie zagrożonych wyginięciem lub wymienionych w Ustawie o zagrożonych gatunkach z 1973 roku. Jednym z nich jest rekin wielorybi, największa ryba na świecie, na której skupia się Oris Whale Shark Limited Edition. Nowy zegarek, został utworzony w ramach misji Oris Change for the Better, której celem jest oczyszczenie, odnawianie i ochrona wód światowych. W szczególności jest to wsparcie dla dzieła ambasadora Orisa Gerardo del Villara, doświadczonego odkrywcy i fotografa, który zaczął fotografować rekiny wielorybie ponad 15 lat temu.

 

„Nie zamierzamy przestać zwracać uwagi na problemy, przed którymi stoja wody światowe ”- mówi Rolf Studer, współzałożyciel Oris. „Jesteśmy dumni, że możemy pracować z Gerardo i wspierać jego pracę, ale to jest kropla w oceanie.  Aby przynieść Zmianę na Lepsze, każdy musi odegrać swoją rolę ”.

Delikatne olbrzymy

 

Rekin wielorybi może rosnąć tak długo, aż osiągnie wielkość autobusu. Karmi się tylko małymi rybami. Ale przyszłość tych fascynujących stworzeń jest w poważnym niebezpieczeństwie.

Nazwa jest myląca. Wieloryb czy rekin? Naukowcy opisują rekina wielorybiego jako rybę, a nie ssaka, jak wieloryb. Nawet więcej, mówią, że to największa ryba w oceanie. Rekiny wielorybie to łagodne olbrzymy oceanu. Mogą urosnąć do ponad 40 stóp długości i ponad 20 ton wagi, zyskując proporcje zbliżone do autobusu szkolnego. Ale są bardzo łagodne i znane z tego, że pozwalają pływakom się złapać i udać na przejażdżkę, jak za delfinem. Występują głównie w wodach tropikalnych i są znane z migracji w kierunku środkowo-zachodniego wybrzeża Australii każdej wiosny. Żywią się wystawiając swoje ogromne szczęki i filtrując wszystko na swojej drodze, konsumując plankton i małe ryby, co czyni je jedną z trzech ras, które stosują tę technikę. Pozostawione zdrowemu życiu, mogą żyć nawet 70 lat. Ale według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), rekin wielorybi jest zagrożony a populacja maleje. W 2016 roku IUCN wydał raport, mówiący że globalna populacja rekinów wielorybich zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich 75 lat. Przyczyny tego gwałtownego spadku? IUCN nadmienia legalne i nielegalne połowy, uwięzienia przez sprzęt rybacki i kolizje z łodziami jako odpowiedzialne za większość zgonów. Innymi słowy, w dużej mierze winna jest działalność człowieka. Co sprawia, że ​​rekiny wielorybie są tak ważne? "Jak wszystkie topowe drapieżniki, rekiny odgrywają ważną rolę w ekosystemie, utrzymując na właściwym poziomie populacje gatunków na niższych szczeblach łańcucha pokarmowego co wpływa na zdrowie oceanów ”- mówi ambasador Oris i podwodny fotograf Gerardo del Villar, który dokumentuje rekiny wielorybie od ponad 15 lat. „Pomagają wyeliminować słabe i chore osobniki zachowując równowagę z konkurentami oraz gwarantując w ten sposób różnorodność gatunków. Bez rekinów wielorybich, ekosystem w przyszłości się zawali”. Co można zrobić? To jest pytanie który napędza Gerardo. „Musimy tworzyć morskie obszary chronione ”- mówi. "Potrzebujemy edukować ludzi o znaczeniu rekinów wielorybich. Musimy ograniczyć zanieczyszczenie morza. I musimy walczyć ze zmianą klimatu. To wszystko jest niezbędne dla ochrony tego gatunku.” Na stronie Gerardo opowiada nam swoją historię i opowiada o swojej wizji, motywacjach i jaką wszyscy możemy odegrać rolę we wprowadzeniu Zmian na Lepsze, co pomoże zabezpieczyć przyszłość rekina wielorybiego.

Oris Whale Shark Limited Edition 798 7754 4175-Set MB  jest oparty na kolekcji Oris Aquis GMT

Stalowa koperta rozmiar 43mm z ceramicznym pierścieniem i szafirowym szkłem

Kaliber 798 ( Selita SW330-1) rezerwa chodu 42 godziny

Wodoszczelność 30 atm (300m)

Limitowana edycja wyprodukowana w ilości 2016 sztuk

Specjalne opakowania i okazjonalny grawerowany dekiel

Cena 11.990zł

Zapraszamy do naszego sklepu:

Oris Whale Shark Limited Edition

 

Najnowsze artykuły

Kategorie

Zegarki.pl polecają